Akıllı Telefonlarınızda Boş Yer Açmak İçin Yapabileceğiniz 6 Şey

Mobil admin
sponsorlu bağlantılar

Teknoloji ne kadar gelişse de, son model telefonlarda insan marifetiyle dolması neredeyse imkansız olan boyutlarda depolama alanı bulunsa da, insanoğlu bir şekilde telefon hafızasını dolma noktasına getiriyor. Gördüğü her şeyin fotoğrafını çekerek, lüzumlu lüzumsuz birçok uygulama indirerek veya rutin temizlikleri yapmayarak bunu başarabiliyor. Tüm bunları yapıp sonra da şikayet eden kullanıcılar için akıllı telefonlarınızda boş yer açmak için yapabileceğiniz 6 şey konulu araştırmamız hazır.

Telefonların hafızasının dolması birçok işlemde kasılmasına, yavaşlamasına ve donmasına neden olabilmektedir. Hatta donmalarda telefonunuzu açıp kapatmanız bile gerekebilmekte. Konuya başlamadan önce, şimdiye kadar yapılmış en iyi telefonun 2 TB’a kadar arttırılabilen depolama alanı olduğunu belirtmekte fayda var. Tabi bu biraz masraflı olabilir. Biz masrafsız olan yöntemlerimize başlayalım;


1. Eski tarihli veya yinelenen video ve fotoğrafları temizlemek:
 Kullanıcılar ister istemez, bol bol fotoğraf çeker, hatta bazı görüntüleri daha sonra kötü çıkanları silmek üzere birkaç farklı açıdan çekerler ancak sonra bir türlü vakit bulup, seçme yapmazlar. Bu yüzden de telefon yavaşlayana kadar o fotoğraflar öylece kalır. İlk yöntemimiz o fotoğrafları filtreleyip, gereksiz olanları silmektir. Bu taktik belge veya videolarınız için de geçerli.


2. Video ve fotoğrafları internette veya harici bellekte depolamak:
 Aşırı yığılan ve gerçekten en fazla yer kaplayan fotoğraflar veya videoları Google Drive gibi web tabanlı depolama servislerinde veya harici bir bellek cihazında barındırmak, telefonunuzu oldukça rahatlatacaktır.


3. Kullanılmayan uygulamaların silinmesi:
 Çoğu zaman maymun iştahı ile bir çok uygulama indirip sonradan kullanmayı bıraktığımızda telefonumuzdan kaldırmayı unutuyoruz. Bu da haliyle hafızayı yoruyor. Bu uygulamaları bulup telefondan kaldırmak boş yer açmak için iyi bir yöntemdir.


4. Çok yer kaplayan müziklerin internetten dinlenmesi:
 Telefonumuzu eski walkman alışkanlığı ile müzikle doldurmak yavaşlamasının en büyük sebeplerinden biridir. Makul bir ücret karşılığı veya tamamen ücretsiz olarak müzik servislerini kullanabilirseniz, telefonunuzun hafızasını boşaltmış olursunuz.


5. Yüksek kalitede videolar çekmemek:
 Telefonunuzun kamerası desteklese bile çözünürlüğü ve kalitesi yüksek videolar kaydetmek ve depolamak, diğer videolara istinaden çok daha büyük yer kaplar. İlle de iyi kalitede video çekme tutkunuz varsa, çektikten sonra harici bir belleğe aktarmanızı tavsiye ederiz.


6. Ek bir hafıza kartı takmak:
 Telefonunuzun fabrika çıkışında üzerinde takılı olan hafıza kartınız büyük ihtimalle size yetmemektedir. Bu problemi ek bir hafıza kartı takarak çözebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgisayar Bilgisayar