Türk Öğrenciden USB ile Çalışan Araba!

Genel admin
sponsorlu bağlantılar

Bursa ilinde yaşamakta olan Türk öğrenci Muhammet Ubeyd Aytekin USB ile çalıştırılabilen araba tasarladı.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaşamakta olan Muhammet Ubeyd Aytekin, kendi elindeki imkanları değerlendirerek USB ile çalışan akülü araba tasarlayıp yaptı. Muhammet,kendi elindeki imkanları değerlendirerek tasarladığı bu akülü arabayı 2 ay gibi kısa bir vakitte bitirdi. 3 bin TL ücret harcayarak yaptığı bu akülü araba, 70 km‘lik bir surata varabiliyor.

Aracın gelişiminde kullandığı elektronik devre sayesinde Muhammet, bu akülü arabayı sadece bir USB bellek sayesinde çalıştırabiliyor. USB belleğin hafızasındaki program ile çalışan bu akülü araba farklı bir USB bellek takıldığında araç çalışmıyor. 10. sınıf öğrencisi olan Muahmmet Aytekin’in kendi harçlıkları ile biriktirip tasarladığı bu arabaya 1 ileri, 1 de geri olmak şartıyla 2 vites seçeneği bulunduruyor.

 

usb ile çalışan araba

 

Aytekin, projesine bitirdikten sonraki zamanlarda çeşitli teklifler aldığı, bu akülü araba için 10 bin TL teklif edildiğini ifade etti. Aracın adını kendi isminin baş harfleriyle oluşturduğu MUA-TR 99, TUBİTAK’a sunulacak. Tsarlanan bu proje TUBİTAK tarafından kabul edilirse okul öğretmenleri, Alptekin ve okulun müdürü ile bu projeyi daha fazla geliştiriceklerini ve kendi enerjisini kendi üreten bir araba haline getireceklerini ifade etti. Bursa’da yaşamakta olan Aytekin’i başarısından dolayı tebrik ediyoruz.

mua-tr 99

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgisayar Bilgisayar